teatroterapia

Rozmiar tekstu:

"Sześć postaci"

  • 2011-04-30
  • dodał: Teatroterapia

Od dzisiaj, tj 30. Kwietnia 2011 r, rozpoczyna się następny etap realizacji filmu „Sześć postaci" którego reżyserem jest Natasza Ziółkowska Kurczuk.

SZEŚĆ POSTACI" to film dokumentalny z elementami fabularnymi. Będzie on zapisem pracy grupy niepełnosprawnych aktorów uczestników Fundacji Teatroterapii Lubelskiej nad nowum spektaklem, opartym na dramacie Luigi Pirandello „Sześć postaci w poszukiwaniu autora". Ten klasyczny tekst zostanie zderzony ze współczesnością, z życiem codziennym i teatralnym, czyli niejako zawodowym, bohaterów filmu.
Film będzie miał charakter nowatorski, jak na polskie warunki, a także eksperymentalny w sposobie pracy i realizacji filmowej. Dokumentalny zapis życia i twórczości niepełnosprawnych artystów, będzie się mieszał z fabularyzacją, która tutaj zadziała jak psychodrama.
Celem filmu jest przede wszystkim zadanie pytania czy ludzie niepełnosprawni mają prawo do swojej prywatności, do samodzielności, do intymności, miłości seksu, do samodzielnego, życia niezależnego od rodziców, opiekunów czy terapeutów.

Tekst sztuki Pirandello współgra z życiową sytuacją bohaterów - niepełnosprawnych aktorów, którzy mają świadomość, że ich praca, teatr, w którym tworzą kolejne spektakle, nie zmieni całkowicie ich sytuacji. Oni na zawsze pozostaną ze swoją niepełnosprawnością, ze swoimi ograniczeniami. Film nie będzie miał optymistycznego zakończenia. Niepełnosprawni aktorzy w finale odkryją, że uczestniczą w iluzji teatru i w iluzji filmu, że wcielają się tylko w sceniczne postacie...

SpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakleSpektakle

‹ powrót