teatroterapia

Rozmiar tekstu:

Współczesny Babel dla młodych

  • 2013-04-15
  • dodał:

Przed niecodzienną szansą stają uczniowie czterech liceów ogólnokształcących prowadzonych przez powiat gorlicki. Podczas tegorocznych wakacji będą tworzyć „Współczesny Babel”. Trzydziestu uzdolnionych artystycznie uczniów będzie mogło uczestniczyć w Interdyscyplinarnym Obozie Artystycznym – Lublin 2013

Wszystko za sprawą projektu organizowanego przez Fundację  Teatroterapia Lubelska i Starostwo Powiatowe w Gorlicach, w całości finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wprawdzie śnieg za oknem nie nastraja jeszcze do myślenia o wakacjach, ale właśnie ten temat został wywołany podczas spotkania starosty Mirosława Wędrychowicza z prezydentem Fundacji Teatroterapia Lubelska Marią Pietrusza-Budzyńską. Uczestniczyli w nim także: przedstawiciel Fundacji Aleksander Budzyński, naczelnik wydziału edukacji Tadeusz Mikrut oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych: Jerzy Nalepka, Tomasz Dykas, Janusz Kryca i Tadeusz Rak.
- Trochę przypadkowi, trochę szczęściu i trochę sentymentowi do rodzinnych stron zawdzięczamy to, że Pani Maria Piertusza-Budzyńska i jej Fundacja ze swoim wyjątkowym projektem trafiła do nas – mówił starosta Mirosław Wędrychowicz witając gości z Lublina. Będziemy wspólnie realizować ciekawy projekt skierowany do naszej artystycznej młodzieży. Wspólnie zabiegaliśmy o pieniądze na ten cel. Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 tys. zł. To dobra wiadomość dla naszych uczniów, bo to oni będą beneficjentami. W najbliższym czasie dyrektorzy czterech naszych liceów ogólnokształcących ogłoszą rekrutację uczniów, a w sierpniu 30 wybrańców weźmie udział w Interdyscyplinarnym Obozie Artystycznym – Lublin 2013 pt. „Współczesny Babel”. Będzie to dla nich zapewne swoista forma nagrody za artystyczne zaangażowanie w życie szkoły i środowiska, za sukcesy w konkursach i olimpiadach – mówił starosta.
- Pochodzę z Biecza i tutaj w liceum złapałam artystycznego bakcyla. Teraz chcę oddać to wszystko co stąd wyniosłam – mówiła podczas spotkania Maria Pietrusza-Budzyńska. Jako pedagog specjalny założyłam i prowadzę Teatr Ludzi Niepełnosprawnych, a teraz także Fundację. Szukamy  zdolnych i utalentowanych młodych ludzi. Chcemy pomóc im w indywidualnym rozwoju artystycznym poprzez spotkanie z kulturą i w kulturze multimedialnego miasta Lublina, a także poprzez uczestnictwo w procesie twórczym i integracyjnym w Teatrze Ludzi Niepełnosprawnych. W trakcie obozu zaplanowaliśmy m.in. interaktywne warsztaty twórce: teatralne, muzyczne, taneczne, dziennikarskie oraz plastyczne: szkic, mural, papier-mache i instalacje. Efektem końcowym będzie wystawienie happeningu, nagranie filmu-reportażu, wystawa zdjęć oraz wystawa indywidualnych prac plastycznych w Lublinie i Gorlicach – informowała prezydent Fundacji.
O szczegółach rekrutacyjnych uczniowie będą informowani na bieżąco w swoich szkołach.


Więcej na:
http://www.powiatgorlicki.pl/aktualnosci/wspolczesny-babel-dla-mlodych.html

‹ powrót