teatroterapia

Rozmiar tekstu:

Galeria Art Brut - TVP Lublin

  • 2013-09-19
  • dodał:

"Sztuka dla wszystkich. Galeria Art Brut w odnowionym Centrum Kultury" - TVP Lublin

Sztuka to dla nich coś więcej niż tylko terapia. Robią to, co kochają, choć często tylko w domowym zaciszu. Artyści niepełnosprawni i artyści amatorzy mają w Lublinie swoją galerię - Galerię Art Brut. Mieści się w odnowionym Centrum Kultury w Lublinie. We wtorek odbył się w niej pierwszy wernisaż prac.

Potrzeba stworzenia galerii została zainspirowana twórczością i życiem autystycznej Dominiki Mendel. Dominika od dzieciństwa - przez sztukę - kontaktowała się ze światem. Pasją dorosłej dziś Dominiki jest teatr - talent wykorzystuje m.in . tworząc scenografię do spektakli z udziałem osób niepełnosprawnych.

Dominika jest pierwszą osobą, której prace można oglądać w nowej galerii - galerii przede wszystkim dla artystów nieprofesjonalnych, również tych chorych psychicznie, czy z niepełnosprawnością intelektualną.

Nurt art brut nie jest sztuką profesjonalną, nie podlega modom i nie ma swoich akademii. Podobne galerie w całej Polsce pomagają twórcom w zaistnieniu w świecie artystycznym.

Galeria Art Brut jest częścią odnowionego Centrum Kultury w Lublinie i jedną z wielu form działań miasta na rzecz środowiska niepełnosprawnych. Prace artystów będzie można zobaczyć i nabyć także za pośrednictwem galerii internetowej.

Oficjalne otwarcie Centrum Kultury - po blisko czteroletniej przerwie - w najbliższy piątek. (TVP Lublin)

 

Link do reportażu: http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/kultura/sztuka-dla-wszystkich-galeria-art-brut-w-odnowionym-centrum-kultury/12423316

‹ powrót