teatroterapia

Rozmiar tekstu:

Galeria Art Brut - onet.pl

  • 2013-09-19
  • dodał:

"Otwarto galerię dla twórczości osób niepełnosprawnych" - onet.pl

Galerię „Art Brut”, w której prezentowane będą prace osób niepełnosprawnych, otwarto dziś w Centrum Kultury w Lublinie. W nowej galerii pokazywana będzie twórczość amatorska osób chorych czy upośledzonych, a także przedstawicieli prymitywizmu w sztuce.

- Cieszę się, że taka galeriabędzie miała na stałe swoje miejsce w Lublinie. To bardzo ważny obszar działalności Centrum Kultury. Jeśli traktujemy je jako serce naszego miasta, to trudno, żeby w tym sercu nie było miejsca dla osób tak ważnych - osób niepełnosprawnych - powiedział podczas uroczystości otwarcia Galerii „Art Brut” prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Określenie Artbrut (z franc. - sztuka surowa, nieokrzesana) wprowadził francuski artysta Jean Dubuffet na oznaczenie rysunków i obrazów tworzonych przez dzieci, ludzi chorych psychicznie, osób bez wykształcenia artystycznego, które tworzą niezależnie od artystycznych konwencji, szablonów czy mód i dzięki temu przekazują swoje autentyczne emocje.

Lubelska Galeria„Art Burt” ma pokazywać wszelkie formy sztuki tworzonej nieprofesjonalnie i spontanicznie przez osoby upośledzone umysłowo, dotknięte chorobą psychiczną, autystyczne, osoby z zespołem Aspergera, ale także szeroko rozumianą sztukę prymitywistów, twórców bez wykształcenia artystycznego.

Jako pierwsza zaprezentowana została retrospektywna wystawa rysunków i obrazów 31-letniej kobiety autystycznej - Dominiki Mendel z Lublina. Od wczesnego dzieciństwa komunikowała się ona i kontaktowała ze światem i otoczeniem za pomocą precyzyjnych i pełnych wyobraźni miniaturowych rysunków, a potem także malowanych obrazów.

- Twórczość Dominiki to dla niej znakomita forma przekazu swoich myśli i odczuć. To przekaz stanu psychicznego. Rysunek jest pasją jej życia. Poprzez rysunek przełamuje bariery i obawy, łączy się z otaczającą rzeczywistością - mówi, cytowana w specjalnie wydanym folderze, matka artystki Anna Bracha.

To właśnie twórczość Dominiki Mendel była inspiracja dla utworzenia galerii sztuki osób niepełnosprawnych. Z taką inicjatywą wyszła szefowa Fundacji Teatroterapia Lubelska Maria Pietrusza-Budzyńska, która od wielu lat prowadzi teatroterapię dla osób niepełnosprawnych, a Dominika Mendel jest uczestniczką tych zajęć.

- To, że dzisiaj jesteśmy tutaj, że Dominiki prace wiszą jako pierwsze, to jest dowód na to, że osoba niepełnosprawna może wziąć za rękę człowieka pełnosprawnego i zaprowadzić go do galerii sztuki, do teatru, w inne interesujące miejsca. Ja poznałam Dominikę i moja przestrzeń rozbudowała się o jej twórczość - powiedziała Pietrusza-Budzyńska.

W nowej Galerii „Art Brut” prezentowane mają być prace głównie artystów z Lublina i okolic. Galeriama stwarzać możliwość pokazywania amatorskiej twórczości z kręgu malarstwa czy rzeźby i odkrywania nowych oryginalnych artystów, którzy choć tworzą poza głównymi i uznanymi kierunkami sztuki, to reprezentują wysoki poziom artystyczny w swoich dziełach.

Galeria „Art Brut” mieści się w Centrum Kultury usytuowanym w centrum Lublina. Placówka ta ma swoją siedzibę w zabytkowym kompleksie poklasztornym, który w ostatnim czasie odrestaurowano. Uroczyste otwarcie odnowionego Centrum Kultury - w którym będą funkcjonowały m.in. biblioteka, sala widowiskowa, sala kinowa - odbędzie się w piątek.

(As)

 

‹ powrót